TÜKETİCİ HAKLARI – CAYMA – İPTAL ve İADE KOŞULLARI

 

 

Müşterilerimiz, www.safranbolulezzetleri.com üzerinden elektronik ortamda sipariş verdiği takdirde, ön bilgilendirme formunu ve mesafeli satış sözleşmesini kabul etmiş sayılırlar. Müşterilerimiz, satın aldıkları ürünün satış ve teslimi ile ilgili olarak 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği (Resmi Gazete: 27.11.2014/29188) hükümleri ile yürürlükteki diğer yasalara tabidir ve korunmaktadır. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 48. maddesi ve 27.11.2014 tarih ve 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Mesafeli Sözleşmeler Uygulama Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereği müşterilerimiz ve safranbolulezzetleri.com arasında ‘Mesafeli Satış Sözleşmesi’ yapılması gerekmektedir. Bu yönetmelikle alıcı ve satıcının bir araya gelmediği, alıcı ve satıcı arasında bir mesafenin (uzaklığın) bulunduğu durumlar hakkında düzenlemeler yapılmıştır.

 

 

Bu kanun ve yönetmelikler kapsamında teslimat, cayma hakkı, iptal ve iade koşullarımız aşağıdadır:

 

Müşterilerimizin satın aldıkları her bir ürün, 30 günlük yasal süreyi aşmamak kaydı ile bildirilen adresteki kişi ve/veya kuruluşa teslim edilir. Bu süre içinde ürün teslim edilmez ise, müşterilerimiz sözleşmeyi sona erdirebilirler. Satın alınan ürün, müşterilerimize eksiksiz ve siparişte belirtilen niteliklere uygun ve varsa garanti belgesi, kullanım kılavuzu gibi belgelerle teslim edilmek zorundadır.

Ürün sevkiyat masrafı olan kargo ücretleri, kampanyalar dışında müşterilerimiz tarafından ödenecektir.

 

Satın alınan ürünün satılmasının imkansız hale gelmesi durumunda, bu durumu öğrendiğimiz tarihten itibaren 3 gün içinde yazılı olarak müşterilerimize bildirmek zorundayız. 14 gün içinde de toplam bedel müşterilerimize iade edilmek zorundadır.

  

Satın alınan ürün bedeli ödenmez veya banka kayıtlarında iptal edilirse, ürünü teslim yükümlülüğümüz sona ermektedir. Ürün teslim edildikten sonra, alıcının ödeme yaptığı kredi kartının yetkisiz kişiler tarafından haksız olarak kullanıldığı tespit edilirse ve satılan ürün bedeli ilgili banka veya finans kuruluşu tarafından tarafımıza ödenmez ise, müşterimiz sözleşme konusu ürünü 3 gün içerisinde nakliye gideri tarafımıza ait olacak şekilde iade etmek zorundadır.

  

Eğer öngörülemeyecek mücbir sebepler oluşursa ve ürün süresinde teslim edilemez ise, bu durumu müşterilerimize bildiririz. Müşterilerimiz siparişin iptalini, ürünün benzeri ile değiştirilmesini veya engel ortadan kalkana dek teslimatın ertelenmesini talep edebilirler. Müşterilerimiz siparişi iptal ederse; ödemeyi nakit yapmış ise iptalden itibaren en geç 14 gün içinde kendilerine nakden bu ücret ödenir. Müşterilerimiz ödemeyi kredi kartı ile yapmış ise ve iptal ederse, bu iptalden itibaren yine en geç 14 gün içinde ürün bedeli bankaya iade edilir, ancak bankanın müşterilerimizin hesabına 2-3 hafta içerisinde aktarması banka işlemleri sebebi ile olasıdır.

  

 

CAYMA HAKKI

 

Müşterilerimiz satın aldıkları ürünü, kargodan teslim aldıkları günden itibaren 14 gün içinde safranbolulezzetleri.com iletişim e-posta adresine e-posta gönderip başvuruda bulunarak aşağıdaki koşullar dahilinde hiçbir gerekçe göstermeksizin iade edebilirler. Bu kapsamda geri gönderilen ürünler için herhangi bir "kargo bedeli” ödemezler. Ayrıca ürünün tarafımızdan kargo şirketine teslimine kadar olan süre içinde de cayma hakkını kullanabilirler.

 

Cayma hakkı kullanılamayacak ürünler aşağıdadır:

 

a) Fiyatı finansal piyasalardaki dalgalanmalara bağlı olarak değişen ve satıcı veya sağlayıcının kontrolünde olmayan mal veya hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

b) Tüketicinin istekleri veya kişisel ihtiyaçları doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmeler

c) Çabuk bozulabilen veya son kullanma tarihi geçebilecek malların teslimine ilişkin sözleşmeler.

ç) Tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olan mallardan; iadesi sağlık ve hijyen açısından uygun olmayanların teslimine ilişkin sözleşmeler.

d) Tesliminden sonra başka ürünlerle karışan ve doğası gereği ayrıştırılması mümkün olmayan mallara ilişkin sözleşmeler.

e) Malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemelerine, veri kaydedebilme ve veri depolama cihazlarına  ilişkin sözleşmeler.

f) Abonelik sözleşmesi kapsamında sağlananlar dışında, gazete ve dergi gibi süreli yayınların teslimine ilişkin sözleşmeler.

g) Belirli bir tarihte veya dönemde yapılması gereken, konaklama, eşya taşıma, araba kiralama, yiyecek-içecek tedariki ve eğlence veya dinlenme amacıyla yapılan boş zamanın değerlendirilmesine ilişkin sözleşmeler.

h) Elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen gayri maddi mallara ilişkin sözleşmeler. 

ı) Cayma hakkı süresi sona ermeden önce, tüketicinin onayı ile ifasına başlanan hizmetlere ilişkin sözleşmeler.

 

Görüldüğü gibi gıda ürünlerinde cayma hakkı bulunmamaktadır. Fakat müşterilerimize %100 memnuniyet garantisi kapsamında satın aldığınız ürünleri aşağıdaki şartlarda iade edebilirsiniz:

  

         * 14 (ondört) günlük süre içerisinde iade edilecek ürünler, kutusu, ambalajı, varsa standart aksesuarları ve varsa ürünle birlikte hediye edilen diğer ürünlerle eksiksiz ve hasarsız olarak teslim edilmesi gerekmektedir.

 

  •          * Müşterilerimiz cayma hakkını kullandıklarına ilişkin bildirimi yönelttiği tarihten itibaren 10 (on) gün içinde ürünü tarafımıza geri göndermek zorundadır.

 

  •          * Ürün iade edilirken, ürün teslimi sırasında ibraz edilmiş olan orijinal faturanın da iade edilmesi gerekmektedir. Fatura aslı gönderilmez ise KDV ve varsa sair yasal yükümlülükler iade edilemez. İade edilmek istenen ürünün faturası kurumsal ise, geri iade ederken kurumun düzenlemiş olduğu iade faturası ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir.

 

  •           * Özel sipariş üzerine hazırlanan ürünleri ne yazık ki iade alamıyoruz. 

 

  •           * Lütfen iade işlemi için [email protected]’a e-posta gönderiniz. İletişim telefonlarımızı arayarak da talebinizi iletebilirsiniz.

 

  •           * İadenizi size ürünü teslim eden kargo firması ile ücretsiz olarak geri gönderebilirsiniz. “Cayma hakkı kullanımında SATICI’nın ALICI’ya ürünü teslim ederken tercih ettiği kargo firması ile geri iade gerçekleştirilmelidir.”

 

  •  
  • Cayma hakkının kullanılmasını ve bilginin ulaşımını takip eden en geç 14 (ondört) gün içerisinde ürün bedeli müşterilerimize ödediği şekilde iade edilir.

 

  •  
  • Cayma hakkının kullanılması nedeniyle tarafımızca düzenlenen kampanya limit tutarının altına düşülmesi halinde kampanya kapsamında faydalanılan indirim miktarı iptal edilir.

 

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR